Koszty utrzymania królika

Zacznijmy od tego, że każde zwierze - małe, duże, średnie, ssak, ryba - wiąże się z kosztami. Mniejszymi, większymi, ale jednak z kosztami. Zaczynając od wyprawki, przez żywienie, po wizyty u weterynarza (te regularne i te nagłe). Samo kupno wyprawki dla zwierzaka to nic, przy reszcie comiesięcznych kosztów. Wyprawkę można zawsze kupić używaną i przy okazji zaoszczędzić parę groszy. Żywienie jest to jednak stały wydatek, a weterynarz może być regularnie (szczepienia, wizyty kontrolne, odrobaczanie) lub awaryjnie (choroba królika), co też trzeba brać pod uwagę zastanawiając się nad wzięciem zwierzaka pod swój dach. Mały wstęp pewnie już Ci otworzył oczy i wiesz, że to nie są przelewki :) To obowiązek, który będzie spoczywał na Tobie lub bliskich, dlatego ważne, abyś przed podjęciem decyzji na temat przygarnięcia królika wiedział, jakie wiążą się z tym koszty. 

WYPRAWKA

Zacznijmy sobie od podstawowej kwestii, czyli od wyprawki :)

Jest to wszystko uzależnione od:

- wielkości 

- producenta

- sklepu, w którym kupujemy 

1.Klatka i kojec

Ceny klatek i kojców wahają się od 100 zł do nawet 400 zł

Przykładowe klatki i kojce:

Klatka nr 1 100 cm

- Klatka nr 2 100 cm Ferplast 
- Klatka nr 3 120 cm 

- Klatka nr 4 120 cm Ferplast 

- Kojec nr 1
-Kojec nr 2

- Kojec nr 3 

- Kojec nr 4

- Kojec nr 5

- Kojec nr 6

2.Miski - najlepiej sprawdzą się ceramiczne (są cięższe, więc królik ich nie wywróci oraz nie zostaną "zjedzone"), jednak nie oznacza to, że plastikowe są złe. 

Ceny wahają się od 5 do 35 zł.

Przykładowe miski:

1. Miska nr 1 

2. Miska nr 2

3. Miska nr 3

4. Miska nr 4

5. Miska nr 5

3. Kuweta - najlepiej sprawdzi się prostokątna, dla kota. Do narożnych kuwet ciężko królikowi trafić, przez co nie spełni ona rezultatu.

Ceny kuwet znajdują się w przedziale od 10 do 50 zł.

Przykładowe kuwety:

1. Kuweta nr 1

2. Kuweta nr 2

3. Kuweta nr 3

4. Paśnik - od paśnika DIY którego koszt wynosi ok. 5 zł, po gotowe paśniki, których ceny sięgają nawet 30 zł

Przykładowe paśniki:

1. Paśnik nr 1 DIY

2. Paśnik nr 2

3. Paśnik nr 3

4. Paśnik nr 4 Trixie 

5. Żwirek do kuwety - słomiany, drewniany, celulozowy (najważniejsze, aby był NIEZBRYLAJĄCY).

Ceny zaczynają się od ok. 1 zł/kg, a kończą się na ok. 2 zł/kg. Miesięcznie 1 królik zużywa ok. 5-10 kg. Wszystko to zależy od tego jak często mu się sprząta, wielkości kuwety, jakości żwirku (moja 3 królików w ciągu miesiąca zużywa 15 kg pelletu, przy sprzątaniu co 2/3 dni).

Przykładowe żwirki:

1. Żwirek drewniany nr 1

2. Żwirek drewniany nr 2

3. Żwirek celulozowy

4. Żwirek słomiany 

ŻYWIENIE

Kolejne wydatki wiążą się z żywieniem. Nie da się dokładnie, co do złotówki wyliczyć, ponieważ różni ludzie, zamawiają z różnych miejsc. Jedni kupują stacjonarnie, inni przez internet, a jeszcze inni zbierają ziółka sami, a siano mają od sąsiada z pola. Zawsze jednak lepiej jest założyć trochę wyższą kwotę, niż spotkać się z rozczarowaniem, że wydatki na zwierzaka nas przerosły. 

Przykładowo, kupując za 150 zł ziółek i sianka dla Mimi, miałam to na jakieś 2.5-3 miesiące. Kupowałam część produktów w sklepie stacjonarnym, a część w internetowym. Kiedy doszedł Maniek, takie zakupy starczały mi na 2 miesiące. Po przybyciu Buni, wydaję 150 zł, ale kupuję zioła dużo taniej niż w sklepach, bezpośrednio od rolnika, który handluje takimi produktami, a sianko (ok. 10 kg/miesiąc) mam za darmo od dziadków mojego chłopaka. Podejrzewam, że gdyby doszły mi również koszty zakupu sianka, a zioła kupowałabym w sklepie to koszty na 3 miesiące wynosiłyby w granicy 350 zł.

 

Także bardzo upraszczając, można powiedzieć, że:

 1 królik: 50-70 zł miesięcznie 

2 króliki: 75-125 zł miesięcznie

3 króliki 100 - 150 zł miesięcznie

Jest bardzo ciężko podać dokładne koszty związane z żywieniem, ponieważ na wydatki w tej kwestii składa się wiele czynników. Powyższe przedziały są podane "na oko", po porównaniu wydatków z innymi posiadaczami królików i na podstawie moich prowizorycznych wyliczeń. Zawsze staraj się zakładać ten mniej optymistyczny ekonomicznie scenariusz, jednak miej na uwadze, że jest szansa, że będziesz bliżej tej dolnej granicy przedziału :)

WETERYNARZ

Należy pamiętać, że króliki to nie tylko wyprawka i jedzenie, ale również wizyty u weterynarza, które mogą być nagłe i kosztowne, a ceny udzielenia pomocy są bardzo różne, w zależności od przypadłości zwierzaka i od cennika weterynarza. Czasem mogą to być koszty w setkach, a nawet i tysiącach złotych (np. operacje).

 

Średnie ceny podstawowych usług:

 

wizyta podstawowa: 35-60 zł

odrobaczanie: 15-20 zł

badania krwi podstawowe: 50-70 zł

badania krwi rozszerzone: 70-120 zł

badania krwi na EC: 120-150 zł

szczepienie  (półroczne): 30-50 zł

szczepienie (roczne): 60-80 zł

kastracja samca: 100-250 zł

kastracja samicy: 200-400 zł

USG: 50-100 zł

 Także jak widać, królik = wydatek. Chyba, że macie własne pole z sianem i ziołami i jesteście weterynarzami znającymi się na królikach, to wtedy naprawdę można powiedzieć, że króliki nie są kosztowne. Jednak w każdym innym przypadku, należy liczyć się z tym, że posiadanie pupila wiąże się z kosztami (mniejszymi, większymi - ale z kosztami). Niezależnie od tego jakie zwierze planujesz mieć, musisz wiedzieć, że są to stałe wydatki i, że  może ono w przyszłości chorować co wiąże się z dodatkowymi kosztami.

POMOC W SPRAWACH KRÓLICZYCH:

USZATKOWE.RADY@GMAIL.COM
 

©Uszatkowe Rady
UR Magdalena Kępisty 
ul. Czarnieckiego 38/2
25-132 Kielce
tel.: 668-278-979
 sklep.uszatkowerady@gmail.com
NIP: 9592033988
  • Facebook Social Ikona
  • Instagram Ikona społeczna
  • YouTube Ikona społeczna