Dlaczego króliki muszą być minimum w parze?

Króliki są zwierzętami stadnymi, dlatego bardzo ważne jest, aby miały towarzysza SWOJEGO gatunku. Dzięki towarzystwu, królik jest szczęśliwszy, nie czuje się samotny, a jego zdrowie psychiczne jest w lepszej kondycji.

Dlaczego bezpieczniej jest korzystać z usług weterynarza doświadczonego w leczeniu królików?

Odpowiedź na to pytanie jest banalnie prosta- na studiach weterynaryjnych o królikach się nie naucza,w związku z tym, zwykły wet bez specjalizacji czy lat praktyki z tymi zwierzętami niestety nie posiada dostatecznej wiedzy aby leczyć czy operować. Także jest to bardzo ryzykowne. Króliki to specyficzne zwierzęta i wymagają odpowiedniej opieki weterynaryjnej. Leczenie u osoby bez odpowiedniego wykształcenia w tej kwestii jest bardzo ryzykowne.

Listę weterynarzy znajdziesz tutaj: 

Jak długo żyją króliki?

Pewnie kilkoro z Was się zdziwi, ale króliki to zwierzęta żyjące wiele lat, oczywiście jeżeli nie dopadnie ich żadna choroba po drodze. Królik ras małych i średnich żyją ok. 10-13 lat, a ras dużych 6-8. Jednak jak to w życiu bywa, mogą żyć i dłużej. Podane przeze mnie liczby są orientacyjne. Każdy organizm jest inny i nie da się jednoznacznie stwierdzić ile konkretnie przed nim.

Jakie podłoże jest najlepsze do klatki?

Najlepsze podłoże to jego brak. Chyba, że masz wyjątkowo grzecznego królika, który nie gryzie różnych, dziwnych przedmiotów to możesz mu wyłożyć dno klatki kocykiem lub wycieraczką. Do wyłożenia dna klatki dobrze sprawdzi się również DryBed. Do klatki włóż kuwetę, a do niej nasyp żwirek drewniany. 

Dlaczego trociny nie nadają się dla królików?

Trociny bardzo pylą, osadzają się na śluzówkach, przez co mogą powodować zapalenie. Mogą również uczulać. Dodatkowo bardzo źle chłoną mocz i powodują, że z klatki wydobywa się nieprzyjemny zapach, a wokół niej jest bałagan.

Ile kosztuje zabieg kastracji?

Na początku trzeba powiedzieć sobie szczerze, że wachlarz cenowy jest bardzo szeroki. Wszystko zależy od gabinetu, płci wagi i zużytych materiałów. Jednak średni przedział cenowy to 100-25o zł u samca i 200-400 zł u samic.

Czy można wykastrować tylko jednego królika, którego mam? Czy należy wszystkie?

Bez dwóch zdań - wszystkie. Kastracja jest bardzo ważna przede wszystkim ze względów zdrowotnych, także wykastrowanie tylko jednego zwierzaka mija się z celem. Dodatkowo - niewykastrowane zwierze jest bardziej terytorialne, przez co mogą występować zgrzyty w relacji między królikami.

Dlaczego zakup w hodowli/zoologu jest niewskazany?

Jest to bardzo brutalny biznes. Samica rodzi miot po miocie w tragicznych warunkach, a kiedy już się zużyje jest traktowana jak śmieć. Młode są odbierane od matki za wcześnie (najmłodszy królik jakiego znaleziono w zoologu miał 12 dni!!! Odpowiedni wiek na odłączenie maluszka od matki to 8 tygodni). Zwierzęta są często chore, nie mają należytej opieki.  W Polsce niestety na ten moment nie ma hodowli królików z prawdziwego zdarzenia, w związku z tym najlepszą z możliwych opcji na nabycie uszaka jest ADOPCJA. Listę fundacji znajdziesz TUTAJ.

Co robić, kiedy królik zachowuje się inaczej niż zwykle?

Należy udać się do weterynarza. Każda zmiana zachowania jest niepokojąca i należy ją sprawdzić u specjalisty. Nikt przez internet nie zdiagnozuje zwierzaka, więc zadawanie pytań na grupach nie ma sensu.

Jak często szczepi się króliki?

Króliki szczepi się w zależności od rodzaju użytej szczepionki co pół roku lub co rok.

Czy króliki należy odrobaczać?

Tak. Króliki powinno się odrobaczać. Są dwie szkoły. Jedna to  profilaktyczne odrobaczanie co 3 miesiące,a druga to po zbadaniu kału i odrobaczanie w razie potrzeby. Proces odrobaczania trwa od 7 do kilkunastu dni,a dawka leku jest dobierana indywidualnie przez lekarza weterynarii.

Na co szczepi się króliki ?

Króliki należy szczepić na pomór typu I oraz myksomatozę ( jest to szczepionka "2w1"; co rok lub co pół roku) oraz na pomór typu II.

Czy króliki śmierdzą?

Nie, króliki nie śmierdzą. Są to bardzo czyste zwierzęta i jeżeli opiekun dostatecznie dobrze wypełnia obowiązki opiekuna i sprząta królikowi w kuwecie to nie ma potrzeby się martwić o zapach. 

Czy króliki można kąpać?

NIE. Oczywiście poza sytuacjami wyjątkowymi, kiedy zaleci to weterynarz. Króliki to bardzo czyste zwierzęta, a kąpiel dla nich może zakończyć się poważnym przeziębieniem oraz naraża na duży stres. Więcej na ten temat dowiesz się  TUTAJ.

Czy udzielam się gdzieś jeszcze, poza Uszatkowymi Radami?

Poza prowadzeniem mojej strony, jestem również  jednym z adminów/moderatorów na 4 grupach poświęconych króliczej tematyce. Są to:

- Króliki - zdrowie i opieka <3

- Świat oczami chomika i królika

- Królicze Pogaduchy

-KRÓLIKI - baza wiedzy

Z jakimi kosztami należy się wiązać posiadając królika?

Odpowiedź na to pytanie znajdziesz TUTAJ :)

POMOC W SPRAWACH KRÓLICZYCH:

USZATKOWE.RADY@GMAIL.COM
 

©Uszatkowe Rady
UR Magdalena Kępisty 
ul. Czarnieckiego 38/2
25-132 Kielce
tel.: 668-278-979
 sklep.uszatkowerady@gmail.com
NIP: 9592033988
Numer weterynaryjny: PL2661023p
  • Facebook Social Ikona
  • Instagram Ikona społeczna
  • YouTube Ikona społeczna