Czy to właśnie miłość?

Wielu ludzi uważa, że zwierzęta nie mają zdolności odczuwania uczuć wyższych?

Czy tak naprawdę jest? Czy można jedynie "miłosne" zachowania sprowadzić do szeroko pojmowanego instynktu? Nie ma na te pytania jasnej odpowiedzi i obawiam się, że nigdy takiej odpowiedzi można nie uzyskać. Nie mamy bezpośredniego wglądu do psychiki zwierzęcia. My widzimy zachowanie i to my je interpretujemy i klasyfikujemy, ale czy robimy to na pewno poprawnie? Jest tak wiele pytań w tej kwestii, a tak mało jednoznacznych odpowiedzi... Czy przekładanie 1:1 ludzkich reakcji na zwierzęce jest dobre? Czy znajomość tego, w jaki sposób ludzie odczuwają emocje wyższe daje nam prawo wnioskować o tym, jak i czy odczuwają to zwierzaki?

Tak wiele nas łączy - mówiąc NAS mam na myśli nasze pupile, dzikie zwierzęta z ludźmi. Samo istnienie emocji podstawowych pokazuje nam, że emocjonalność zwierząt i ludzi, to nie są wcale dwa odległe światy. Nasze światy bardzo mocno się zazębiają...

Czy patrząc na biegnącą krowę za odebranym jej cielakiem i jej rozpaczliwe ryczenie, można jedynie sprowadzić to do instynktu? Czy patrząc na płaczącego w cyrku słonia, można mówić, że on nie czuje? Czy patrząc na stojące w kolejce na rzeź przerażone świnie, jesteśmy w stanie dalej uważać, że emocjonalność jest wyłącznie darem człowieka? Moim zdaniem nie... i utwierdzam się w tym codziennie obserwując moje ukochane króliki.

Proszę, nie patrzcie na zwierze jak na coś co tylko oddycha. Jest to żywa istota, która poza bodźcami fizycznymi, potrafi również odczuwać wewnętrznie, emocjonalnie...

Szanujmy zwierzęta, bo są one jedynymi prawdziwymi istotami, które nie patrzą na nas - ludzi, jak na kogoś, kogo można wykorzystać do własnych celów, jak na dobry obiekt do wybicia się w karierze, jak na grubego, czy pryszczatego. Patrzą na nas po prostu, jak na istotę. I kochają, za to, że przy nich jesteśmy, nawet jeżeli nie jesteśmy wobec nich w porządku (co jest bardzo przykre). To jest po prostu bezwarunkowa miłość.


Człowiek może nas skrzywdzić wiele razy, zwierzę tylko raz - kiedy odejdzie.


A tutaj miłość w wydaniu Mimi, Mańka i Buni...:) <3

https://www.facebook.com/UszatkoweRady/videos/528192280899852/


0 wyświetlenia

POMOC W SPRAWACH KRÓLICZYCH:

USZATKOWE.RADY@GMAIL.COM
 

©Uszatkowe Rady
UR Magdalena Kępisty 
ul. Czarnieckiego 38/2
25-132 Kielce
tel.: 668-278-979
 sklep.uszatkowerady@gmail.com
NIP: 9592033988
Numer weterynaryjny: PL2661023p
  • Facebook Social Ikona
  • Instagram Ikona społeczna
  • YouTube Ikona społeczna