Gałązki latem czy zimą? A może przez cały rok?

Aktualizacja: cze 26


Ile razy spotkaliście się ze słowami "gałązki zbieramy tylko latem i wiosną" ? Ja nie zliczę, bo takich informacji było mnóstwo. Wierzyłam w to ślepo, aż do roku wstecz. Wtedy zaświeciła mi się mała żaróweczka nad głową, która z dnia na dzień świeciła coraz mocniej. Zaczęła ona świecić, gdy postanowiłam przeanalizować mocniej żywienie królika w naturze.


Oczywiste jest to, że zimą dostęp do roślin i traw jest bardziej ograniczony niż w sezonie. Co zatem stanowi główny element diety dla królików, saren i innych zwierząt leśnych, które są roślinożercami? Dzikie zwierzęta żywiące się roślinami, stosują żer pędowy, a to umożliwiają im gałęzie i kora. Czy to wystarczy, aby podawać gałęzie królikom przez cały rok? Jednym tak, ale inni będą stać murem, że nie i koniec. Dlatego dla takich osób, mam więcej argumentów, popartych faktami.

Jednym z argumentów jest porównywanie okresu zbierania wielu ziół, do gałęzi. Ludzie twierdzą, że skoro nie mogę zbierać zimą części zielonych, to gałęzi także się nie powinno. Jednak jest tutaj duży błąd w myśleniu - porównanie części zielonych (które przemarzają) do części zdrewniałych (które przemarzaniu nie podlegają). Są oczywiście wyjątki i są niektóre rośliny zielone , można zbierać całorocznie np. jarmuż, pietruszka naciowa, jarmuż, brukselka.


Drugim argumentem jest to, że na gałęziach i korze obecny jest zielony nalot. Ten nalot jest obecny cały rok (największy wzrost ma miejsce wiosną) i są to niegroźne dla królika mchy, glony i porosty. Najczęściej występują one na starych drzewach, a dla królików najlepiej jest zbierać młode i zdrowe części drzew, na których zielonego nalotu się nie uświadczy.


Kolejnym argumentem za tym, aby nie podawać gałęzi zimą, jest PLEŚŃ. Ten argument bardzo często pojawia się za tym, aby nie podawać gałązek. Jednak, czy osoby, które używają tego argumentu, mają świadomość, że zarodniki pleśni są powszechnie spotykane w wielu produktach spożywczych (wyjątkiem są produkty pasteryzowane)? Są one często obecne w nasionach, sianie, ziołach czy produktach dla ludzi. Trzeba mieć też na uwadze, że pleśń rozwija się w specyficznych warunkach, które występują całorocznie.

Są nimi: aktywność wody, temperatura, pH, stężenie O2 i CO2, skład mikoflory oraz skład substratu. Jednak najważniejsze z perspektywy gałęzi, są WILGOĆ I TEMPERATURA.

1. zwiększona wilgoć (zwiększona aktywność wody powoduje zwiększony wzrost grzybów. Aktywność wody można zmniejszyć poprzez: suszenie, wędzeni i zamrażanie).
2. temperatura (optymalna temp. do rozwoju pleśni to 20-30°C. Są niektóre pleśnie, które rozwijają się w temperaturze bliskiej 0°C lub nawet poniżej tego progu, jednak zdecydowana większość pleśni w takiej temperaturze nie wykazuje aktywności, w przeciwieństwie do temperatury powyżej 12°C, gdzie zaczynają się tworzyć warunki sprzyjające rozwojowi toksyn)

Co jeszcze przemawia za tym, aby zbierać gałęzie również zimą?

To, że to właśnie wtedy zbierane są gałęzie, które są wykorzystywane w celach leczniczych dla ludzi. Gałęzie, w zależności od gatunku, mają bardzo dużo właściwości leczniczych, które mają korzystny wpływ na ogólny stan królika. Gałęzie są jednym z wielu naturalnych sposobów suplementowania królika, zaraz obok ziół i innych elementów diety.


Kończąc ten wpis, chciałam jeszcze dodać, żebyście nie wierzyli ślepo w to co przeczytacie, nawet u mnie! Choć staram się wszystko popierać dowodami :)

Analizujcie i weryfikujcie. Czasem nie trzeba robić skomplikowanej analizy, żeby zobaczyć jak coś naciąganie brzmi. Zwykle wystarcza pobieżne zapoznanie się z tematem i to już daje do myślenia, że coś jednak chyba jest nie tak z tym co kiedyś usłyszałem/przeczytałem. Jest wiele takich mitów. Staram się je prostować nie bieżąco, ale ludzie jednak z reguły wierzą w rzeczy, które są często powielane (może mieć to związek z heurystyką dostępności).


Bierzcie pod uwagę fakty, a nie to, że dana informacja jest napisana przez kogoś z jakąś pozycją w króliczym świecie. Admin, mod, czy nawet weterynarz - to jest tylko człowiek. Nie da się być specjalistą w każdej dziedzinie. Nie da się tak mocno poświęcić każdemu jednemu zagadnieniu dotyczącemu królika, bo to bardzo złożony temat, dlatego nie idźcie ślepo w to, co przeczytacie (nawet przez kogoś znanego, kto teoretycznie wie co mówi). Zawsze zostawiajcie sobie pole do podważania, nawet niewielkie. Bo gdy zatracimy jakąkolwiek chęć eksplorowania świata i będziemy ślepo wierzyć w to, co ktoś napisze, to będziemy marionetkami.


MagdaBibliografia:

1. Wieczorek, C., MIKOLOGICZNE SKAŻENIE ŻYWNOŚCI

2. Różański, H., Zielarstwo i metody fitoterapii - O ziołach i preparatach ziołowych, dzieje fitoterapii

3. https://www.lasy.gov.pl/pl/informacje/aktualnosci/sezon-na-galazki

4. http://www.rozanski.ch/fitoterapia1.htm

5. http://www.herbiness.com/zimowe-zbiory-galazki/


#gałązki_dla_królika #sklep_dla_królika #zioła_dla_królika

587 wyświetlenia

POMOC W SPRAWACH KRÓLICZYCH:

USZATKOWE.RADY@GMAIL.COM
 

©Uszatkowe Rady
UR Magdalena Kępisty 
ul. Czarnieckiego 38/2
25-132 Kielce
tel.: 668-278-979
 sklep.uszatkowerady@gmail.com
NIP: 9592033988
Numer weterynaryjny: PL2661023p
  • Facebook Social Ikona
  • Instagram Ikona społeczna
  • YouTube Ikona społeczna