Gałązki - niezawodni pomocnicy w ścieraniu króliczych zębów 🐰

Aktualizacja: cze 17

Czy wiesz, że zęby królika rosną przez całe jego życie? I to w tempie ok. 2mm na tydzień, także możesz sobie wyobrazić co się będzie działo w pyszczku królika, jeżeli nie będzie on miał odpowiedniej diety, która wpływa na ścieranie zębów.


Podstawa to oczywiście SIANO ! Siano, siano, siano, siano i jeszcze raz siano :) To bardzo ważne abyś o tym pamiętał, ponieważ bez niego ścieranie króliczych ząbków nie będzie przebiegało poprawnie, a co za tym idzie, królik będzie narażony na dyskomfort, ból i problemy z jedzeniem. Bardzo ważne jest to, aby siano było dobrej jakości i twarde, bo na miękkim sianku ścieranie będzie utrudnione.


Oprócz sianka, królik również w pewnym stopniu pomaga sobie z przerastającymi ząbkami jedząc różnego rodzaju zioła, które również są ważnym elementem diety.


Ale czy wiedziałeś, że gałązki to kolejna pozycja w menu królika, która powinna się znajdować na jednym z kilu pierwszych miejsc?

Dzięki gryzieniu gałązek, królik oczyszcza swoje ząbki oraz wpływa na ich ścieranie. Dlatego jest to ważne, aby nie ograniczać się jedynie do siana i ziół. Gałązki nie tylko świetnie wpływają na poprawę stanu uzębienia, ale również stanowią swojego rodzaju "zabawki", które królik może zniszczyć w całości.


Bardzo ważne jest, aby podawać jedynie gałęzie drzew, których masz pewność, że nie są toksyczne dla królika. Dodatkowo, gałązki powinny być zbierane z miejsc, w których powietrze jest stosunkowo czyste, a samo drzewo nie było pryskane.


Przykładowe gałązki, które z powodzeniem można podawać królikowi:

- maliny

- wierzba

- jabłoń

- grusza

- leszczyna

- brzoza

- agrest

- porzeczka


Jeżeli Twój uszak nie przepada za gałązkami (bo może tak być) to się nie przejmuj :) Nie każdy królik jest ich miłośnikiem. Jednak warto próbować, bo jest wiele rodzajów, w których może królik wybierać. Jeżeli żadna z gałązek nie przypasuje, zawsze możesz spróbować przekonać króliczka do gryzienia, kupując np. kosteczki na sznurku z Trixie.

U mnie najbardziej Mimi je uwielbia🐰


Źródło:

1. http://www.medirabbit.com/EN/GI_diseases/Food/Branch/Branch_en.htm

2.http://kanin.org/node/190
328 wyświetlenia1 komentarz

POMOC W SPRAWACH KRÓLICZYCH:

USZATKOWE.RADY@GMAIL.COM
 

©Uszatkowe Rady
UR Magdalena Kępisty 
ul. Czarnieckiego 38/2
25-132 Kielce
tel.: 668-278-979
 sklep.uszatkowerady@gmail.com
NIP: 9592033988
Numer weterynaryjny: PL2661023p
  • Facebook Social Ikona
  • Instagram Ikona społeczna
  • YouTube Ikona społeczna