Gałązki w diecie królików


Czy warto podawać królikowi gałązki?

O tak! Warto.


Czy coś się dzieje, gdy królik gałązek nie lubi?

Nie ma tragedii :)


Dlaczego zatem warto włączyć gałązki do diety królika?

Po pierwsze dlatego, że jest to świetne urozmaicenie diety, a także jest to dla królików ciekawa forma rozrywki. Gałęzie pomagają również w ścieraniu i czyszczeniu zębów. Może nie stanowią one głównego surowca, który wpływa na ścieranie (bo za to odpowiada siano), ale jednak wspierają ten proces, co korzystnie wpływa na zdrowie królika.

Oprócz tego, gałązki (a dokładnie kora drzew) są bogate w mikroelementy i stanowią świetne uzupełnienie wartości odżywczych w diecie. Np.

  • brzoza - działa moczopędnie (dzięki czemu wspiera układ moczowy królika), odtruwa organizm, wzmacnia, działa żółciopędnie (wspierając trawienie),.

  • wierzba - wykazuje działanie przeciwzapalne, rozkurczowe, antybakteryjne oraz wspomaga wydalanie toksyn

  • jabłoń - działa przeciwzapalnie, moczopędnie, przeciwbakteryjnie i odtruwająco.

Więcej o tym, jakie gałązki można podawać królikowi, znajdziesz TUTAJ.


Kiedy najlepiej podawać gałązki?

Gałązki najlepiej jest podawać całorocznie. Jeżeli masz dostęp do drzew, to warto podawać je na świeżo, bo są one najbardziej atrakcyjne dla królika. Zimą także można podawać gałązki na świeżo, a o tym, dlaczego, napisałam TUTAJ.


Jakie gałązki najbardziej smakują królikom?

Zauważyłam, że moje króliki chętniej zjadają świeże gałązki. Są one dla nich dużo smaczniejsze i bardziej wartościowe, niż te wysuszone. Na świeżo jedzą zarówno grube patyczki jak i cienkie. W przypadku suchych gałązek, największym zainteresowaniem cieszą się cieniutkie patyczki. Jeżeli chodzi o rodzaje drzew, które najchętniej zjadają, to jest to: wierzba, brzoza, porzeczka i jabłoń. Słabo jedzą gałązki malin, ale jest to indywidualna kwestia i u innych królików może być zupełnie inaczej :)


0 wyświetlenia

POMOC W SPRAWACH KRÓLICZYCH:

USZATKOWE.RADY@GMAIL.COM
 

©Uszatkowe Rady
UR Magdalena Kępisty 
ul. Czarnieckiego 38/2
25-132 Kielce
tel.: 668-278-979
 sklep.uszatkowerady@gmail.com
NIP: 9592033988
Numer weterynaryjny: PL2661023p
  • Facebook Social Ikona
  • Instagram Ikona społeczna
  • YouTube Ikona społeczna