Jak dbać o sierść królików i gryzoni?


Futerko królików i gryzoni potrafi czasem spędzać sen z powiek, zwłaszcza w okresie linienia, gdy sierść mocno wypada. U moich królików, najmniej uwagi poświęcam Mimi, jeżeli chodzi o pielęgnację. Nie robią jej się kołtuny, sierść wychodzi równomiernie. Królik idealny :) Problem się pojawia, gdy linieje Maniek, Melman i Bunia. U Melmana i Mańka problem wynika z grubej warstwy podszerstka, który w okresie linienia mam wrażenie, że nigdy się nie kończy. U Buni problematyczna jest okolica głowy, gdzie futerko jest długie, puszyste i delikatne, co sprawia, że lubią się tam robić kołtuny.No dobra, dosyć już o problemach...

Teraz czas na ich rozwiązanie !


Ostatnio zgłosiła się do mnie osoba, której świnka peruwianka ma problem z kołtunami. U królików, a także u świnek z dłuższą sierścią warto postawić na grzebień oraz szczotkę pudlówkę. Regularne zabiegi pielęgnacyjne na pewno pomogą ograniczyć powstawanie kołtunów, jednak należy mieć na uwadze, że te czynności mogą stresować zwierzaka, dlatego powinno się je ograniczyć do niezbędnego minimum :)


W przypadku królików z grubym podszerstkiem dobrym sposobem będzie stosowanie furminatora lub zgrzebła z metalowymi ząbkami. Jednak w przypadku moich królików (Melmana i Mańka), dobrze radziła sobie również wymieniona wyżej szczotka pudlówka.


Więcej informacji o szczotkach oraz rodzajach sierści znajdziesz w filmiku:


Jak wygląda pielęgnacja szynszyli, chomików, szczurów i myszy?

Jest to dużo prostszy temat, bo nie wymaga ona użycia szczotki. W przypadku chomików i szynszyli do pielęgnacji sierści niezbędny jest dobrej jakości piasek do kąpieli, który sprawi, że futerko będzie świeże i pachnące :)

Co do sierści szczurów i myszy (oczywiście tych ze standardową długością futra), nie wymaga to żadnej skomplikowanej pielęgnacji, ani w postaci użycia szczotki, ani w postaci stosowania piasku do kąpieli. Zwierzaki radzą sobie świetnie same. Są to czyste zwierzątka, które umieją zadbać o swoje futerko. Można oczywiście kupić małą szczotkę z miękkim włosiem, ale będzie ona służyć bardziej do miziania zwierzaka i relaksacji, niż do właściwej pielęgnacji sierści.

0 wyświetlenia

POMOC W SPRAWACH KRÓLICZYCH:

USZATKOWE.RADY@GMAIL.COM
 

©Uszatkowe Rady
UR Magdalena Kępisty 
ul. Czarnieckiego 38/2
25-132 Kielce
tel.: 668-278-979
 sklep.uszatkowerady@gmail.com
NIP: 9592033988
Numer weterynaryjny: PL2661023p
  • Facebook Social Ikona
  • Instagram Ikona społeczna
  • YouTube Ikona społeczna