Jak wybrać odpowiednie siano dla królika?

Aktualizacja: cze 26


Królik siano

Siano w diecie królika to podstawowy element, nie może go zabraknąć. Powinno ono stanowić 80% diety. Siano jest pełnowartościowym pokarmem, który dostarcza niezbędnych składników odżywczych m.in. takich jak: węglowodany, białko, tłuszcz. Odpowiada ono także za dostarczenie odpowiedniej ilości włókna surowego oraz witaminy D3 (dzięki suszeniu na słońcu). Dodatkowo, jest również niezbędne przy ścieraniu zębów. Podczas przeżuwania siana królik wykonuje okrężne ruchy, dzięki czemu powierzchnia zębów jest ścierana. Spożywanie siana pozwala na uzupełnienie składników mineralnych oraz wielu witamin, a także na stworzenie odpowiedniej mikroflory w jelitach. Pozwala ono także utrzymać uczucie sytości.

Mając świadomość jak wiele korzyści płynie ze spożywania siana i że jest to pasza objętościowa, niezbędna w diecie królika, warto wybierać je mądrze, zwracając uwagę na jego jakość, ponieważ to drugi obok wody najważniejszy element diety.Jak zatem wybrać dobre siano dla królika?


Po pierwsze, musi ono być ono odpowiednio suszone i przechowywane. Siano, które jest suszone odpowiednią ilość czasu na słońcu, będzie bogate w witaminę D3, co jest bardzo ważne dla odpowiedniego funkcjonowania króliczego organizmu.

Dobre siano zawiera min. 20% włókna surowego, więc to jest dodatkowy element, na który należy zwracać uwagę.

Kolejną ważną kwestią jest jego twardość i długość. Siano dla królika powinno być twarde, z długimi i grubymi źdźbłami, bo dzięki temu przyczyni się do lepszego ścierania zębów. Najlepsze dla królików będzie siano z pierwszego pokosu. Drugi pokos jest nieco delikatniejszy i raczej lepiej będzie pasował dla świnek morskich, jednak to wcale nie oznacza, że będzie on zły dla królika. Ważne, aby regularnie kontrolować stan uzębienia królika i sprawdzać, czy dane sianko odpowiednio ściera zęby.

Poza tym, siano powinno posiadać przyjemny, aromatyczny zapach. Kupując je, warto zwracać na to uwagę, ponieważ może się zdarzyć, że siano stęchnie, a wtedy nie powinno być przeznaczone do spożycia przez królika.

Dobrze jest wybierać siano łąkowe, ponieważ jest bogate w wiele rodzajów roślin, które uzupełniają dietę naszego uszatego przyjaciela.

Kolor siana także jest ważny, ale nie jest kluczowy. Bywa, że dobrej jakości siano jest ciemniejsze, króliki się nim zajadają. Super, gdy ma piękny zielony kolor, ale są ważniejsze parametry.

Bardzo ważne, o ile nie najważniejsze jest to, czy królikowi dane siano smakuje. Możemy wybierać najpiękniejsze i pachnące sianko, twarde i długie, ale gdy królikowi ono nie będzie smakować, to na nic nasze starania. Można powiedzieć, że najlepsze siano to takie, które smakuje naszemu królikowi. Powyższe parametry są bardzo istotne i przy zakupie warto się nimi sugerować, ale miejmy na uwadze, że to do króliczego konsumenta należy ostateczna decyzja.


Rodzaje sian dostępnych na polskim rynku:


 1. Łąkowe - jest bogate w wiele gatunków roślin. Uniwersalne, odpowiednie dla każdego królika

 2. Tymotkowe - siano z dodatkiem tymotki. Chętnie jedzone przez króliki, ze względu na słodki posmak. Odpowiednie dla królików, które wybrzydzają tradycyjne sianko oraz dla tych, które mają problemy z wydalaniem wapnia. Będzie ono odpowiednie także dla królików bez problemów zdrowotnych.

 3. Z dodatkiem lucerny - takie siano będzie odpowiednie przede wszystkich dla królików młodych, rosnących oraz takich, które muszą przybrać na masie. Może ono stanowić także element diety królika zdrowego, jednak musi być ono wtedy podawane w zrównoważonej ilości. Najlepiej wymiennie z sianem tymotkowym lub łąkowym.

 4. Z dodatkiem koniczyny - dobre dla samic karmiących oraz królików cierpiących na niedokrwistość. Może być ono stosowane również u królików zdrowych, jednak w zrównoważonej ilości. Najlepiej wymiennie z sianem tymotkowym lub łąkowym.


Jak przechowywać siano?


 1. Nie bezpośrednio na ziemi/betonie. Najlepiej na drewnianej palecie lub innym podeście

 2. W przewiewnym worku lub kartonie, najlepiej uchylone, by mogło oddychać

 3. Nie zamykaj siana szczelnie, w foliach czy plastikach, ponieważ może się zaparzyć

 4. Nie trzymaj siana w nasłonecznionym pomieszczeniu

 5. Nie trzymaj siana w wilgotnym miejscu, ponieważ może zapleśnieć


Siano wydaje się towarem mało skomplikowanym, który każdy, kto ma kawałek ogródka może mieć. Nie jest to jednak prawdą. Przygotowanie siana dobrej jakości wymaga niemałej wiedzy z tego zakresu. Bardzo ważne jest, aby użyte zostały odpowiednie rośliny, aby rosło ono na odpowiedniej glebie, aby zostało ono ścięte w odpowiednim momencie, a następnie było odpowiednio suszone i przechowywane. Warto zatem kupować siano ze sprawdzonego miejsca, ponieważ zły wybór może przyczynić się do poważnych problemów zdrowotnych zwierzaka, któremu je podajemy.

#sklep_dla_królika#zioła_dla_królika #siano_dla_królika

0 wyświetlenia

POMOC W SPRAWACH KRÓLICZYCH:

USZATKOWE.RADY@GMAIL.COM
 

©Uszatkowe Rady
UR Magdalena Kępisty 
ul. Czarnieckiego 38/2
25-132 Kielce
tel.: 668-278-979
 sklep.uszatkowerady@gmail.com
NIP: 9592033988
Numer weterynaryjny: PL2661023p
 • Facebook Social Ikona
 • Instagram Ikona społeczna
 • YouTube Ikona społeczna