Mocz - kiedy się martwić, a kiedy spać spokojnie?

Aktualizacja: 9 gru 2018

Często widuję na grupach posty pt. „Pomocy, czy to normalny mocz?/ Czy to krew?” i właśnie dlatego pomyślałam, aby napisać ten artykuł. Miał on co prawda pojawić się dużo wcześniej, ale prywatne sprawy za bardzo mnie pochłonęły. Teraz nareszcie miałam czas, aby do tego przysiąść.

Mocz, to płyn przy pomocy którego są usuwane zbędne lub/i szkodliwe produkty przemiany materii. W większości składa się on z wody. U królików (jak i u ludzi) - może on przybierać różne barwy. Zaczynając od słomkowego, po ciemny odcień, nawet i brunatny. Dodatkowo, mocz ma to do siebie, że się utlenia, przez co może wydawać się jeszcze ciemniejszy niż od razu po wydaleniu. Na kolor uryny ma duży wpływ spożywany pokarm. Zioła w diecie królika często są przyczyną tego, że mocz wygląda inaczej niż byśmy sobie to wyobrażali. Jest ciemny. Po zjedzeniu buraka również można mieć mały zawał serca, bo mocz jest czerwony, co wielu myli z krwią. Krwiomocz jest niebezpieczny, ale o tym będę pisać za moment. Na tę chwilę chciałabym wspomnieć o tych „normalnych” barwach moczu, które nie powinny powodować u nas stresu.


Mocz jasnobrązowy, żółty, ciemnobrązowy, słomkowy, mętny - w zupełności nie powinny wzbudzać naszego niepokoju.


Mocz z gęstą mazią, czerwony (np. ze skrzepami), bezbarwny - taki widok powinien sprawić, że udamy się na kontrolne badania z naszym zwierzakiem.


Często mętny mocz wzbudza w opiekunie niepokój, jednak niepotrzebnie, ponieważ jest to fizjologiczne. Mówiąc najprościej jak się da - jeżeli wapnia w króliczym organizmie jest za dużo, to właśnie w ten sposób zostanie on usunięty. Króliki wydalają wapń z moczem i dopóki nie zauważamy gęstej, mulistej mazi, to raczej nie ma się czym martwić. Jeżeli taki mocz będzie pojawiał się przez dłuższy czas, to warto przeanalizować dietę, a gdy po jej zmianie to nie ustąpi to wtedy można skonsultować się z weterynarzem, który odpowie na nasze wątpliwości co do stanu zdrowia zwierzaka.


Czerwonawa barwa uryny też nie zawsze powinna przyprawiać nas o zawał. Często taki kolor spowodowany jest zjedzeniem np. babki, mniszka czy też buraka.


Jednak, aby upewnić się, że w moczu nie ma krwi, warto wykonać prosty test z użyciem wody utlenionej, pasków do badania moczu lub do badania krwi utajonej w kale.

Jak prawidłowo przeprowadzić test z użyciem wody utlenionej?

1. Wytrzyj mocz białym ręcznikiem papierowym

2. Polej go wodą utlenioną

3. Odczekaj

Jeżeli to krew to pojawi się piana i brunatny kolor, a następnie krew się odbarwi.

Lek. wet. Marta Białasik wstawiła wyniki takiego testu na grupę „KRÓLIKI - baza wiedzy”.

W komentarzach pod postem można obejrzeć efekt.

Pozostałe dwa testy należy stosować zgodnie z instrukcją zawartą w opakowaniu.Podsumowując


Co robić kiedy mocz Twojego królika wygląda inaczej niż powinien np. jest bezbarwny, mulisty lub wydaje się zawierać krew?

Po pierwsze - nie panikuj, bo to niczemu nie służy.

Jeżeli mocz jest mulisty lub bezbarwny to warto udać się do specjalisty i wykonać badania, aby dowiedzieć się jaka jest tego przyczyna. Jeżeli jednak Twój niepokój dotyczy kwestii czerwonego moczu, to najpierw ze spokojem wykonaj test ( o ile nie ma widocznych skrzepów - wtedy od razu udaj się do weterynarza). Jeżeli test wykluczy krew to znaczy, że najprawdopodobniej to któremuś z pokarmów, jakie spożył Twój pupil zawdzięczasz tę kolorystykę. Jeżeli jednak okaże się, że w urynie jest obecna krew - pilnie udaj się do specjalisty i go o tym poinformuj.W poniższej galerii widzicie różne typy moczu, jednak tylko jeden z nich jest niepokojący - pierwszy. Jest on mulisty i taki widok należy skonsultować z weterynarzem. Na drugim zdjęciu to osad z moczu, a na kolejnym mocz zabarwiony od buraków.

Kolejne zdjęcia to zdrowy, typowy mocz królika w różnych odsłonach.

Pamiętaj, że internet nigdy nie zastąpi wizyty u weterynarza. Jeżeli cokolwiek cię niepokoi - to udaj się do weterynarza, nawet jeżeli może się to wydawać pierdołą. Lepiej pójść o jeden raz za dużo, niż za mało. Czasem nawet niepozorny, błahy objaw może być początkiem poważnych problemów.


Dla potrzebujących znaleźć specjalistę, podaję link do listy weterynarzy zajmujących się królikami w naszym kraju: KLIKNIJ


Źródła:

1. http://www.przychodnia-jatagan.pl/porada/metabolizm-wapnia-u-krolikow-i-problemy-z-nim-zwiazane#.W6oPwi3URAY

2. http://jakubkliszcz.com/2014/12/07/zwiazki-odzywcze/

3. http://www.medirabbit.com/PL/Urogenital/Differential/Blood_urin_pl.htm


5,550 wyświetlenia

POMOC W SPRAWACH KRÓLICZYCH:

USZATKOWE.RADY@GMAIL.COM
 

©Uszatkowe Rady
UR Magdalena Kępisty 
ul. Czarnieckiego 38/2
25-132 Kielce
tel.: 668-278-979
 sklep.uszatkowerady@gmail.com
NIP: 9592033988
Numer weterynaryjny: PL2661023p
  • Facebook Social Ikona
  • Instagram Ikona społeczna
  • YouTube Ikona społeczna