Nie waż się nie ważyć królika...czasem zdrowie szybko znika !🐰

Aktualizacja: 13 paź 2019

#ważenie #królika #prawidłowa #opieka #króliczek #miniaturka #profilaktyka


Cześć! :)


W dzisiejszym wpisie chciałabym zwrócić uwagę na ważny element profilaktyki, jakim jest kontrola wagi. Nagłówek może brzmieć niewiarygodnie, ale niestety tak to wygląda, że wiele z chorób postępuje szybko i często jednym z objawów, który powinen nas zaniepokoić jest utrata wagi.


Przyczyn chudnięcia może być wiele, między innymi:

- kokcydioza

- obecność nicieni

- problemy stomatologiczne

- różnego rodzaju infekcje, które wpływają na samopoczucie i apetyt królika


Jak monitorować wagę królika?

1. Regularnie waż swojego pupila. Najlepiej przed podaniem posiłku, 1 raz w tygodniu, o stałej porze.

2.Wagę królika najlepiej monitorować z użyciem wagi kuchennej lub niemowlęcej. Na takim urządzeniu można postawić miskę/koszyczek, a do niej włożyć zwierzaka.

3. Możliwe, że królik będzie się ruszał, więc poznanie dokładnej wagi może nie być łatwym zadaniem, dlatego jednym ze sposobów jest wyciągnięcie średniej z 3 pomiarów. Ja jednak osłaniam królika rękami od góry tak, aby nie wyskoczył i czekam odpowiednio długo, aż ekran pokaże jednoznaczny wynik.

4. Wagę zapisuj, ponieważ pamięć bywa zawodna, a dzięki zanotowaniu będziesz mieć lepszy pogląd na to jak na przestrzeni tygodni zmienia się masa Twojego pupila. Tabelkę do monitorowania wagi znajdziesz.Tabelkę do zapisywania wagi królika znajdziesz TUTAJ.

5. Jeżeli ubytek wagi stanowi 10% lub więcej, to niezwłocznie należy skontaktować się w lekarzem weterynarii, który wykona niezbędne badania w celu poznania przyczyny takiego stanu rzeczy

6. Po zakończonym ważeniu, daj swojemu dzielnemu uszakowi ulubiony przysmak :)!Sprawdzenie wagi zwierzaka to nic trudnego. To kwestia wprawy i dobrania sposobu pod danego zwierzaka. Nie przejmuj się tym, że to nie jest wymarzona sytuacja dla Twojego królika. Może to być dla niego niepokojące, może wydawać się on lekko zestresowany, jednak lepiej sprawdzić raz na jakiś czas ile zwierzak waży i mieć świadomość jak prezentuje się jego masa, niż dowiedzieć się któregoś dnia, że jest mocno wychudzony.Filmik na temat ważenia królika:
Załączam także zdjęcie Mańka z ważenia :)

Nie wiem, jak udało mi się je zrobić, ale siedział grzecznie i pozował jak prawdziwy model ❤️
565 wyświetlenia1 komentarz

POMOC W SPRAWACH KRÓLICZYCH:

USZATKOWE.RADY@GMAIL.COM
 

©Uszatkowe Rady
UR Magdalena Kępisty 
ul. Czarnieckiego 38/2
25-132 Kielce
tel.: 668-278-979
 sklep.uszatkowerady@gmail.com
NIP: 9592033988
Numer weterynaryjny: PL2661023p
  • Facebook Social Ikona
  • Instagram Ikona społeczna
  • YouTube Ikona społeczna