Niebezpieczne rośliny domowe

#królik #opieka #trujące #rośliny


Lubicie rośliny? Pewnie tak :)

W wielu domach są one nieodłączną ozdobą, bez której nie można sobie wyobrazić pokoju. Piękne kolory, ciekawe kształty, większy kontakt z naturą - to bez wątpienia plusy płynące z posiadania ich w domu. Jednak wiele z popularnych roślinek domowych są trujące dla naszych pupili, dlatego warto wybierać te bezpieczne, a jeżeli darzymy miłością te, które są na liście „szkodliwych” należy je postawić w takim miejscu, w którym królik nie będzie miał do nich dostępu, co niestety czasem bywa ciężkie, patrząc na możliwości niektórych uszaków-kaskaderów. Nie licz na instynkt swojego zwierzaka. On dawno przepadł, razem z tworzeniem kolejnych pokoleń zajęczaków żyjących w niewoli. Dlatego my, jako opiekunowie musimy wykazać się niemałą kreatywnością, aby zabezpieczyć mieszkanie w taki sposób, by było względnie bezpieczne.


Do roślin potencjalnie szkodliwych dla królików, które można spotkać w wielu domach i ogrodach zaliczamy m.in.:

Azalia

Anturium

Bluszcz

Chryzantema

Cis pospolity

Diffenbachia

Fikus

Filodendron

Fiołek alpejski

Hiacynt

Hortensja

Kroton

Monstera

Pelargonia

Piwonia

Poinsecja = Wilczomlecz

Szeflera

Skrzydłokwiat

Wilec

Zamioculas

Żonkil


Przy okazji wspomnę również o awokado, zielonych częściach papryki i pomidora oraz ziemniakach. Te rośliny skonsumowane przez królika mogą mu zaszkodzić.

Co w przypadku, kiedy królik zjadł którąś ze szkodliwych roślin?

Przede wszystkim należy ocenić jak dużo jej zjadł i nie dopuścić do tego, aby zjadł jej więcej.

Warto również wyczyścić kuwetę, aby lepiej monitorować reakcje organizmu królika na spożytą substancję, a dodatkowo zostawić królika z dostępem jedynie do siana oraz wody. Dowiedz się również jak nazywa się roślina, którą królik zjadł i skontaktuj się z weterynarzem (najlepiej prowadzacym) w celu ustalenia kolejnych kroków działania. Możliwe, że zaleci on podanie węgla aktywnego w odpowiedniej dawce, dobranej do wagi zwierzęcia.


Lista szkodliwych roślin jest dużo dłuższa i lepiej zawsze założyć, że dana roślina może zaszkodzić, zwłaszcza, że wiele z nich jest nawożonych czy nabłyszczanych, co również może negatywnie wpłynąć na stan zdrowia królika. Jednak jeżeli masz możliwość przystroić dom w rośliny bezpieczniejsze, które po ewentualnym zjedzeniu nie będą aż takim zagrożeniem jak te z listy wyżej, to możesz wybrać któreś z tych:


Bratek

Cymbidium

Falenopsus

Gerbera

Nagietek

Nasturcja

Malwa

Róża

TrzykrotkaOsobiście jednak polecam samodzielnie zrobić sobie domowy kącik z ziołami i innymi bezpiecznymi roślinami dla królika :)

Dzięki temu Ty będziesz mieć element natury w domu, a królik będzie mógł sobie skubać naturalne ziółka, bez nawozów, wyhodowane przez swojego opiekuna.

Gwarantuję, że wtedy Ty będziesz mieć spokojną głowę bez żadnych obaw, gdy Twój królik postanowi skonsumować roślinne dekoracje :)Pozdrawiam,

Magda :)


2,581 wyświetlenia

POMOC W SPRAWACH KRÓLICZYCH:

USZATKOWE.RADY@GMAIL.COM
 

©Uszatkowe Rady
UR Magdalena Kępisty 
ul. Czarnieckiego 38/2
25-132 Kielce
tel.: 668-278-979
 sklep.uszatkowerady@gmail.com
NIP: 9592033988
Numer weterynaryjny: PL2661023p
  • Facebook Social Ikona
  • Instagram Ikona społeczna
  • YouTube Ikona społeczna